Historyczna i piękna uroczystość przyjęcia przez Polskę Jezusa Chrystusa za Pana i Króla, zaplanowana w krakowskich Łagiewnikach, stała się impulsem dla Proboszcza naszej parafii O. Andrzeja Krygera CSsR, aby zorganizować pielgrzymkę wiernych, którzy jako przedstawiciele Parafii osobiście wezmą w niej udział.
W dwudniowej pielgrzymce , która wyruszyła w piątek rano, 18 listopada br., spod kościoła św. Klemensa Hofbauera, uczestniczyły dwie siostry służebniczki dębickie i 40 osób świeckich. Na trasie pielgrzymowania znalazły się dwa szczególne miejsca: Opactwo Cystersów w Jędrzejowie oraz w Krakowie – Mogile. Była to okazja do poznania dziejów jednego z pierwszych i najstarszych zakonów w Polsce oraz stylu i radykalizmu życia mniszego dawnych wieków. Szczególnym miejscem modlitwy były w Jędrzejowie relikwie bł. Wincentego Kadłubka, a w Krakowie – Mogile Cudowny Krzyż Chrystusa, słynący wielu cudami. Nocleg pielgrzymi spędzili w internacie szkolnym, nieopodal klasztoru Ojców Redemptorystów na Krakowskim Podgórzu.
W następnym dniu pielgrzymki, w sobotę 19 listopada, centralnym punktem programu była uroczystość w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, która zgromadziła ok. 80 tysięcy wiernych. Gdy o godz. 8.30 wyjechaliśmy z miejsca noclegu, na ulicach Krakowa roiło się już od autokarów i samochodów osobowych – jak wskazywały rejestracje – z całej Polski, które zmierzały do Łagiewnik. Z powodu dużego ruchu pielgrzymów i wielkiej ilości pojazdów, byliśmy zmuszeni opuścić autokar na ulicy, aby kierowca mógł znaleźć jeszcze jakieś miejsce parkingowe. Pieszo dotarliśmy na plac sanktuaryjny, wypełniony wielkim, kolorowym tłumem pielgrzymów. Około godziny 9.00 poruszaliśmy się już tutaj ze sporym trudem, dzieckując jednak Bogu w sercu, że tylu Polaków pragnie przyjąć w swoje życie i w naszej Ojczyźnie panowanie Chrystusa. Kapłani, którzy przybyli na tę uroczystość, w tym także O. Proboszcz Andrzej Kryger, mieli swoje miejsca wewnątrz Sanktuarium, gdzie koncelebrowali uroczystą Eucharystię z Ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, Arcybiskupami i Biskupami – przedstawicielami Archidiecezji i Diecezji w Polsce. Duchownych było tak wielu, że wypełnili prawie całe Sanktuarium. W uroczystości uczestniczyli także przedstawicie Władz Państwowych na czele z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą, który został powitany gromkimi brawami, wyrażającymi uznanie i wdzięczność Polaków za jego dzisiejszą obecność oraz duchową łączność z Kościołem i Narodem.
Homilię o doniosłości aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla oraz o zobowiązaniach polskiego Narodu, wygłosił Ks. Biskup Opolski Andrzej Czaja. Podkreślił przy tym, przywołując stanowisko Polskiego Episkopatu, że nie ogłaszamy dziś Chrystusa Królem, ale przybyliśmy do Łagiewnik, by „uznać Jego panowanie i poddać się Jego prawu, zawierzyć Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny”. Aby jednak stało się to faktem i prawdą w naszym życiu musimy „w Jezusa wierzyć i wyznać wiarę w Niego, uznać Go swoim Królem, czyli dać Mu posłuch i pierwsze miejsce w życiu, służyć Mu i żyć na Jego chwałę”.
Na koniec Eucharystii, przy wystawionym Najśw. Sakramencie, Przewodniczący Episkopatu Polski Ks. Abp Stanisław Gądecki dokonał aktu przyjęcia przez Polskę Jezusa Chrystusa za swego Króla i Pana, które zakończyło gromkie „Te Deum” Ludu Bożego za tę wielką łaskę Roku Miłosierdzia dla naszej Ojczyzny.
Wbrew deszczowym prognozom, po małym zroszeniu rannym deszczem, uroczystości przyświecało chwilami piękne słońce, którego promienie symbolizowały nam ciepło i słodycz Jezusowego królowania nad nami.
/s. M. Krescencja Huk, SBDNP/