top of page

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 

 

Do Krakowa wyruszyliśmy we wtorek rano. Podróż minęła nam bardzo szybko.  Po przyjeździe poszliśmy się zarejestrować oraz odebrać nasze pakiety pielgrzyma. Następnie udaliśmy się na obiad. Potem wyruszyliśmy na Błonia. Zewsząd ciągnęły tłumy rozśpiewanej  młodzieży,  której nie przeszkodziła nawet burza. Na polach uczestniczyliśmy we Mszy świętej na rozpoczęcie ŚDM, której przewodniczył Kardynał Dziwisz. Poczuliśmy namiastkę tego co nas czeka.

W środę od rana dało się wyczuć szczególną atmosferę -  już dzisiaj przybędzie do nad Papa Francesco! Aby dobrze przygotować się na spotkanie z nim uczestniczyliśmy w dniach Alfonsjańskich,gdzie mieliśmy okazję poznać ojca Generała,  a także porozmawiać z Prowincjałem o. Januszem Sokiem. Po obiedzie poszliśmy pomodlić się przy relikwiach świętej Tereski od Dzieciątka Jezus. No i wreszcie wreszcie nadszedł ten moment, kiedy mogliśmy zobaczyć Papieża Franciszka na własne oczy podczas przejazdu z lotniska do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Przed nami nami został jeszcze obowiązkowy punkt programu, wizyta pod oknem papieskim na Franciszkańskiej 3. Radość z tego, że mimo ogromnego tłumu udało nam się być w miarę blisko Ojca Świętego w oknie była ogromna.

W czwartek po katechezach u Redemptorystów i wizycie na rynku krakowskim udaliśmy się na Błonia, aby oficjalnie powitać Papieża. Byliśmy bardzo podekscytowani,  gdyż mieliśmy bardzo dobre miejsca,  z których wszystko dobrze widzieliśmy. Chylimy czoła przed organizatorami za przygotowanie tak wspaniałego widowiska.

W piątek uczestniczyliśmy w katechezie i Mszy świętej na Tauron Arenie. Byliśmy także w namiotach powołaniowych. Następnie poszliśmy na Błonia, Aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, która była naprawdę wielkim przeżyciem.

W sobotę od rana pakowaliśmy wszystko, co może nam się przydać podczas nocnego czuwania. Około godziny 10 wyruszyliśmy do Brzegów. Po przejściu 10km wreszcie dotarliśmy do naszego sektora. Słuchając pięknej muzyki i świadectw czekaliśmy na Najważniejszego Pielgrzyma. Po tym jak Ojciec Święty przeszedł przez Bramę Miłosierdzia przejechał obok wszystkich sektorów. Po bardzo emocjonujących świadectwach trójki młodych ludzi nastąpiła homilia Papieża oraz adoracja,  podczas której śpiewaliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie Papież opuścił Campus Misericordiae, a my mieliśmy okazję posłuchać jeszcze paru wykonawców. Później nadszedł czas by się wyspać i zebrać siły na następny dzień.

Niedziela - nasz ostatni i najważniejszy dzień w Krakowie. Noc pod gołym niebem bardzo się wszystkim podobała. Przed 10 witany gromkimi okrzykami, na Campusie pojawił się Papa Francesco. Następnie odbyła się Msza święta pod Jego przewodnictwem. Pod jej koniec dowiedzieliśmy się że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie!  Po zakończonej Eucharystii w strugach deszczu wróciliśmy do szkoły, w której byliśmy zakwaterowani. Wtedy został nam już tylko powrót do Warszawy.  Oczekując na pociąg pożegnaliśmy krakowski rynek. O 3 w nocy,  bardzo szczęśliwy, ale też bardzo zmęczeni byliśmy w domu…

Aha…  zapomniałam dodać,  że pomimo milionów ludzi przybyłych w tych dniach do Krakowa udało nam się spotkać naszych przyjaciół,  których gościliśmy w Warszawie podczas dni diecezjalnych.

 

A teraz,  cóż nam pozostało… musimy wstać z kanapy,  założyć wyczynowe buty i ruszyć z plecakiem pełnym Bożego Miłosierdzia w świat,  aby go zmieniać,  bo któż ma to zrobić za nas!  Nie chcemy być młodymi emerytami!

 

Mamy nadzieję, że do zobaczenia w Panamie!

                                                                      Napisała Zuzia Tyczyńska

 

Zdjęcia i wideo:    1. tutaj...        2.  i tutaj....

Światowe Dni Młodzieży u św. Klemensa Hofabauera

18.07.2016- DZIEŃ 1

Nasza przygoda zaczęła się! Po długich przygotowaniach i oczekiwaniu dziś wieczorem wreszcie przybyli do nas pierwsi goście. Przylecieli do nas z Meksyku. 

 

19.07.2016- DZIEŃ 2

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w języku hiszpańskim. Następnie zwiedzaliśmy warszawską Starówkę, witając  się po drodze z innymi grupami, które przyjechały do Warszawy. Jest ich naprawdę dużo... Po obiedzie w Oratorium mieliśmy wolny czas, podczas którego bardzo się zintegrowaliśmy. Pojechliśmy także na małe zakupy.

 

20.07.2016- DZIEŃ 3

Od rana czekali na nas kolejni goście! Tym razem były to dwie przesympatyczne Argentynki. Zwiedzanie zaczęliśmy dziś od Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie udaliśmy się na taras widokowy Pałacu Kultury oraz po pamiątki. Zanim się obejrzeliśmy już musieliśmy wracać na obiad. A po nim znowu się poznawaliśmy. Do wieczora razem się bawiliśmy, śpiewaliśmy, a nawet tańczyliśmy! Uczestniczyliśmy także w Nowennie  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tego dnia przybył do nas jeszcze jeden gość- Meksykanin.

 

21.07.2016- DZIEŃ 4

Tego dnia odwiedziliśmy m.in. Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, przeszliśmy się Bulwarami Wiślanymi oraz Krakowskim Przedmieściem. Po południu ponownie mieliśmy chwilę wolnego czasu.  Wieczorem  wybraliśmy się na koncert na Placu Piłsudzkiego, na którym nasi goście zostali oficjalnie powitani w diecezji. Byli na nim wszyscy młodzi z obu Diecezji Warszawskich. Naprawdę świetnie się bawiliśmy!

 

22.07.2016- DZIEŃ 5

Podczas gdy Meksykanie i Argentynki dalej zwiedzali, część wolontariuszy pojechała na lotnisko po naszych ostatnich gości. Grupa z Salwadoru liczy 20 osób. Oczywiście od razu wszyscy się polubiliśmy. Po przybyciu do oratorium wszyscy zjedliśmy obiad, a następnie wyszliśmy na miasto. Najpierw wszyscy odwiedziliśmy siostry Karmelitanki. Potem część grupy poszła na boisko, a reszta na dalsze zwiedzanie. Wieczorem, jako że są z nami już wszyscy, miało miejsce oficjalne powitanie w parafii. Według polskiej tradycji przywitaliśmy ich chlebem i solą. Potem braliśmy udział w krótkiej adoracji w języku hispańskim i polskim.

 

23.07.2016- DZIEŃ 6

W sobotę wszyscy poszliśmy na ,,dzień sportu". Mieliśmy możliwość uprawiania różnych sportów, tańczenia, brania udziału w różnych konkursach, a także robienia sobie zdjęć w fotobudce. Potem pojechaliśmy do Świątyni Opatrzności w Wilanowie, gdzie miał miejsce koncert, a następnie Msza Święta. Było to wspaniałe przeżycie duchowe.

 

24.07.2016- DZIEŃ 7

Niedzielę spędziliśmy trochę inaczej niż dni do tej pory. Po polsko-hiszpańskiej Euchrystii w naszym kościele nasi goście spędzli czas z goszczącymi ich rodzinami. Póżnym popołudniem wszyscy spotkaliśmy się w parafialnym ogrodzie i mieliśmy pożegnalny piknik. Choć ciężko nam w to uwierzyć to nasi goście już jutro wyjeżdżają.

 

25.07.2016- POŻEGNANIE

Dziś rano wszyscy się zebraliśmy i odwieżliśmy naszych gości na pociąg do Krakowa. To niewiarygodne jak szybko to wszystko minęło! Pożegnanie było bardzo smutne, choć mamy nadzieję, że spotkamy się w Krakowie! 

Kronikę prowadziła Zuzia Tyczyńska a tekst zdjęciami omaścili pozostali wspaniali wolontariusze...

Album zdjęć tutaj...    (będzie jeszcze więcej...)

bottom of page